ВПЛИВ МЕТРОЛОГІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НА ЯКІСТЬ ПРОДУКЦІЇ І ЗМІНИ ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ ВИТРАТ У СПОЖИВАЧА І ВИРОБНИКА

Автор(и)

  • Viktor Holomovzyi
  • Nataliia Kalynovska

Ключові слова:

заводська система машин, технічний контроль, метрологічне забеспечення, економічні витрати, економічний ефект, економічні показники

Анотація

У статті представлено і розглянуто основні методичні положення та рекомендації щодо впливу метрологічного забезпечення технічних показників якості продукції на зміни експлуатаційних витрат у споживача і виробника. Революційні зміни в техніці та технології призводять до повністю автоматизованого виробництва, на якому керівництво всіма процесами здійснюється в режимі реального часу із урахуванням мінливих зовнішніх умов. Кіберфізичні системи створюють віртуальні копії об'єктів фізичного світу, контролюють фізичні процеси і приймають децентралізовані рішення. Вони здатні об'єднуватися в одну мережу, взаємодіяти в режимі ­реального часу, самоналагоджуватися і самонавчатися. Експерти виділяють декілька базових технологій, у ­результаті впровадження яких очікуються революційні зміни.Тому саме сьогодні метрологічний інструментарій для відслідковування і повірки заводської системи машин не тільки забезпечує високий рівень безпеки, ­надійності та її працездатності, але й створює цінність у бізнес-процесах. Внаслідок цього вона стає стратегічним фокусом для компаній і вимагає комплексного підходу. У процесі життєвого циклу заводська система машин може перебувати у справному, несправному, працездатному, непрацездатному, а також у граничному станах.
Організаційно-технічні метрологічні системи, які використовуються при контролюванні і регулюванні заводської системи машин, як правило, потребують певних матеріальних і фінансових ресурсів. Відповідно, це призводить до змін певних статей економічних витрат як у виробника продукції, так і у споживача її. Тому особливе значення набуває метрологічне забезпечення як устаткування, обладнання, агрегатів тощо, так і процесу відновлення їх.
Тому завданням організації технічного обслуговування техніки є не тільки збереження протягом усього періоду експлуатації належного рівня придатності, тобто допустимої вірогідності виникнення особливих ситуацій, зумовлених несправностями обладнання, машин, агрегатів та інших складних підсистем, а й уміння визначити рівень похибки того чи іншого стану системи машин. Іншими словами, метрологічного забезпеченння в системах управління функціонування системами машин. А це змінює філософію підходу до відновлення, і відповідно – завдання ­метрологічної служби. Якість технічного стану сучасної заводської системи машин потрібно забезпечувати, в основному, методами технічного обслуговування за технічним станом. Використання метрологічних методів потребує постійного контролю рівня придатності обладнання, машин, агрегатів та інших складних агрегатів в експлуатації, а також раннього виявлення негативних тенденцій в їхньому технічному стані.

Завантаження

Опубліковано

2023-01-28

Номер

Розділ

Економіка та управління галузями та підприємствами