ГРАВІТАЦІЙНА МОДЕЛЬ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ: ВИТОКИ І СУЧАСНІ ПІДХОДИ

Автор(и)

  • Tetiana Galetska
  • Natalia Topishko
  • Sergii Galetskyi

Ключові слова:

гравітаційна модель, маса країн, відстань між країнами, міжнародні економічні відносини, міжнародний обмін, двостороння торгівля

Анотація

У статті розглянуто історичні витоки формування гравітаційного моделювання та його використання у ­дослідженні інтенсивності міжнародної торгівлі. Підкреслено, що рушійні сили міжнародного обміну і пошук оптимальних шляхів політики його здійснення спираються на класичні теорії міжнародної торгівлі. Вони ґрунтуються на ліберальному підході щодо заперечення необхідності державних обмежень вільного товаропотоку між країнами з метою регулювання обсягу, структури і напрямів зовнішньої торгівлі країни. Розглянуто внесок видатних економістів у розробку теоретико-методологічних засад побудови гравітаційних моделей міжнародного обміну.
Охарактеризовано особливості їх застосування для емпіричних досліджень у сфері міжнародної торгівлі. ­Визначено фактори, які впливають на міжнародні торговельні потоки. Здійснено аналіз теоретико-методологічних підходів щодо формування ефективної гравітаційної моделі зовнішньої торгівлі на основі пошуку чинників, які здійснюють на неї вплив і сприяють інтенсифікації міжнародних торговельних потоків між країнами-партнерами. Показано специфіку залучення до гравітаційних моделей нових додаткових змінних.
Підкреслено, що біфуркаційні процеси, які відбуваються у сучасному глобалізованому світі, формують нові умови міжнародного обміну. Акцентовано увагу на тому, що така ситуація зумовлює необхідність подальшої розробки теоретико-методологічних засад прогнозування обсягів міжнародної торгівлі на основі виявлення причинно-наслідкових залежностей і просторово-часових зв'язків.

Завантаження

Опубліковано

2023-01-28

Номер

Розділ

Математичне моделювання та інформаційні технології в економіці