ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ДОСЛІДЖЕННЯ РЕЗИЛІЄНСУ ОСВІТНІХ ОРГАНІЗАЦІЙ

Автор(и)

  • Руслана Каламаж
  • Єлизавета Тимощук

Ключові слова:

резилієнс, резилієнс організацій, модель резилієнсу організації Стефані Дучек, модель “BASIC Ph”

Анотація

У статті розглянуто поняття резилієнсу у контексті змістової трансформації від особистісної риси до ­динамічного процесу, захисні фактори резилієнсу, а також його співвідношення з іншими семантично схожими поняттями, зокрема життєстійкості та стресостійкості. Автори акцентують увагу на залежності резилієнсу від культурного контексту, соціуму, сім'ї, досвіду та навчання. Окрему увагу приділено аналізу поняття “резилієнс організації”, зокрема розкриттю відповідної моделі німецької дослідниці Стефані Дучек, що включає етапи антиципації, подолання та позитивної адаптації. Обґрунтовано потребу використання резилієнс-підходу в управлінні освітніми закладами в умовах невизначеності та кризи. 
Представлено результати емпіричного дослідження ресурсів резилієнсу студентів ЗВО на основі тесту за ­моделлю “BASIC Ph”. Емпіричну базу дослідження становила вибірка зі 100 респондентів віком від 17 до 20 ­років, які є студентами Національного університету “Острозька академія” спеціальностей 013 Початкова освіта, 035 Філологія: 035.041 Германські мови та література, 035 Філологія: 035.01 Українська мова та література, 032 Історія та археологія. Опитування тривало впродовж квітня–червня 2023 року за допомогою програмного ­забезпечення для опитувань Google Форма.
У результаті емпіричного дослідження встановлено, що студенти у стресових ситуаціях найчастіше схильні використовувати такі стратегії: C – когніція, когнітивні стратегії (Cognition), показник 20,79, B – віра, цінності (Belief & values), показник 18,84, I – уява, творчість (Imagination), показник 18,54, Ph – фізичні та тілесні ресурси (Physical), показник 16,55, A – емоції, почуття (Affect), показник 16,36, S – соціальні зв'язки, спілкування (Socialization), показник 16,08.

Завантаження

Опубліковано

2024-05-06

Номер

Розділ

Проблеми організаційної психології та психології праці