УКРАЇНСЬКЕ ІСТОРИЧНЕ ТОВАРИСТВО В КОНТЕКСТІ УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРІОГРАФІЇ ХХ СТ. (НОТАТКИ З НАГОДИ ЮВІЛЕЮ)
Ключові слова:
Українське історичне товариство, «Український історик», Любомир Винар, історія України, соціокультурне середовищеАнотація
В статті зроблено спробу аналізу та узагальнення наукового доробку членів Українського історичного товариства, переважно оприлюдненого на сторінках журналу «Український історик» у 1965–1991 рр. та в книжковому форматі. При цьому основну увагу приділено не лише проблематиці досліджень, а й дослідницькому інструментарію окремих членів товариства, сформованого як в силу фахової підготовки, так і соціокультурним середовищем їх життя та наукової творчості, що визначало рівень реалізації дослідницьких можливостей.
Товариство було засноване у 1965 р. з ініціативи відомого дослідника та організатора науки Любомира Романа Винара (1932–2017), підтриманої іншими вченими. Журнал «Український історик», навколо якого відбулось об’єднання, був заснований вченим у 1963 р. Товариство об’єднало дослідників різних періодів українського історичного процесу, які належали до кількох наукових поколінь, жили не лише в різних країнах, а й на різних континентах і, в силу реалізованих життєвих сценаріїв, не завжди належали до західного університетського середовища, створювали, переважно, українськомовний, так і іншомовний науковий продукт.
Автори намагаються на основі листування та публікацій простежити рецепцію членами товариства західної та української радянської науки, підходи до постановки та висвітлення наукових проблем. В статті звернено увагу на можливість використання вченими українського закордоння джерельних матеріалів з історії України, підходи до опрацювання джерел, створення джерельної бази для дослідження подій ХХ століття. Окрему увагу приділено питанню значення української мови публікацій, можливості взаємодії із західним науковим світом.