ДОСЛІДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ АВСТРАЛІЙСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ: ДО ІСТОРІЇ ЛІТЕРАТУРИ
Ключові слова:
Сідней, Мельбурн, письменник, українська література, літературне об’єднання, літературний журнал, «Новий обрій», книгарняАнотація
Стаття присвячена дослідженню історії розвитку та поступу української літератури в Австралії. Аналізуючи українське літературне життя, авторка робить наголос на його розмаїтті. Хронологічні рамки охоплюють період від прибуття українських емігрантів у післявоєнний час та до 1991 року, географічно – Сідней та Мельбурн як найважливіші центри літературної діяльності українців, але при цьому також зауважено, що українська література розвивалася й в інших австралійських містах. Наукова розвідка написана на основі широкого кола джерельних матеріалів. Особлива увага приділяється не лише історії літературних видань та постатям їхніх авторів, а й діяльності літературно-культурних організацій, вивченню україномовної періодики в Австралії. Розповідається, що саме першими українськими емігрантами у післявоєнний час було створено різні організації та об’єднання, що сприяли популяризації українського літературного слова.
Доведено, що українське літературне життя в Австралії було доволі виразним, структурованим, добре організованим та продуктивним. Воно динамічно розвивалося завдяки безпосередній активній діяльності письменників, книговидавців, публікаціям в існуючих українських газетах, літературних журналах та функціонуванню українських бібліотек і книгарень, проведенню літературних вечорів тощо. Авторкою запропоновано власну схему, що ілюструє її бачення взаємозв’язків у розвитку українського літературного життя в Австралії.
Зазначено, що сприяли процвітанню української австралійської літератури й нелітературні громадські організації. Зокрема, це проявлялося в питаннях фінансування видання книг українських письменників, підготовки та публікації перекладів їхніх творів.
Окремо звертається увага на міжнародні зв’язки. Наприклад, Об’єднанням українських письменників «Слово», що було засновано в Нью-Йорку, час від часу видавалися твори українських письменників в Австралії.
Зауважено, що за кілька років після постання незалежної України з’явилася антологія українсько-австралійської літератури, а українські австралійські письменники почали публікувати свої роботи у часописах України, окремі з них вступили до Спілки письменників України.