МОВНІ ЗАСОБИ ТА МЕХАНІЗМ КОМПЕНСАЦІЇ ЕЛІПТОВАНОГО ПРОСТОГО ДІЄСЛІВНОГО ПРИСУДКА У ТЕКСТІ ТРАГЕДІЇ СОФОКЛА «ЕДИП В КОЛОНІ»
Ключові слова:
еліпсис, простий дієслівний присудок, компенсація, мінімальна синтаксична одиниця, синтаксична одиниця-конструкція, зміщення логічного акценту, синтаксичний зв’язокАнотація
У статті висвітлено мовні засоби та механізм компенсації еліптичного простого дієслівного присудка в тексті трагедії Софокла “Едіп в Колоні”. Визначено граматичні форми пропущених присудків, серед яких домінують форми першої та другої особи однини дійсного способу теперішнього часу та аориста. Виявлено, що у більшості випадків елімінації підлягають дієслова на позначення дії, зокрема переміщення, інтелектуальної та мовленнєвої діяльності. Встановлено, що еліптичні присудки переважно реконструюються на основі їхнього вживання у попередньому контексті. На підставі різних типів синтаксичних зв’язків було ідентифіковано компенсаторні засоби еліптичних одиниць та доведено, що для ідентифікації визначальним є підрядний прислівний зв’язок (79%), особливо керування (69%), при якому в результаті еліпсису акцент зміщується на прямі та непрямі додатки, виражені здебільшого синтаксичними одиницями-конструкціями. Запропоновано трактувати механізм компенсації як сукупність доцільних кроків, спрямованих на визначення з мовної ситуації діалогічної комунікації, з контексту чи конструкції речення еліптичної одиниці, її синтаксичної валентності, яка через підрядний прислівний чи предикативний синтаксичні зв’язки зумовлює ідентифікацію потрібної компенсаторної одиниці. Через невживання простих предикатів та зміщення логічного наголосу на інші члени речення автор привертає увагу до зображення релігійних обрядів, конкретизує діючі особи та родинні зв’язки між ними, обґрунтовує причини їхніх дій, вчинків чи стану, з‘ясовує їхнє пересування, способи сприйняття оточуючої дійсності, демонструє їхні емоції, наголошуючи на вагомішій для змісту інформації.